رئیس کنفرانس بین المللی نقش معرفت دینی در علوم انسانی تاکید کرد:

برخورداری از رویکرد هدایتگرانه مهمترین شاخصه علوم انسانی دینی است

رئیس کنفرانس بین المللی نقش معرفتی دینی در علوم انسانی گفت: شاخصه و ملاک علوم انسانی دینی هدایتگری به سوی رستگاری بشر است.
۲۶ تیر ۱۳۹۹ | ۱۵:۲۸ کد : ۳۷۱۰۹ اخبار کنفرانس
کنفرانس بین المللی نقش معرفت دینی در علوم انسانی با هدف توسعه علم دینی و ظرفیت شناسی دستاوردهای پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و برخورداری و جذب توانمندی های داخلی و خارجی و ایجاد فرصت گفتگو و تعامل برای اشاعه علم دینی در حوزه علوم انسانی در اول آبان ماه سال جاری برگزار خواهد شد.
برخورداری از رویکرد هدایتگرانه مهمترین شاخصه علوم انسانی دینی است

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی محمد حکیمیان در نشست کمیته علمی کنفرانس بین المللی نقش معرفت دینی در علوم انسانی؛ از گفتگو تا تاسیس علوم دینی گفت: متر و شاخصه پرداختن به علوم انسانی دینی باید رویکرد هدایتگرانه داشته باشد و نباید به دین به عنوان یک ابزار برای رفع نیازهای مادی بشر نگریست.
رئیس پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با تاکید براینکه علوم انسانی غربی نگاهش نیازمدار است و دین را هم اگر ملاحظه کند صرفا برای نیازهای این دنیای انسان می بیند گفت: با این نگاه  علوم انسانی در نهایت اومانیستی است اما در مقابل علوم انسانی دینی نگاهش هدایتگرانه است تا در عین برطرف کردن نیازهای انسان او رابه تعالی مورد نظر دین برای دستیابی به رستگاری آن دنیا و خلیفه اللهی در این دنیا برساند.
وی با اعلام اینکه باید مخاطبان کنفرانس مشخص و معرفی شوند گفت: البته شاخصه هایی که برای پذیرش و فراخوان کنفرانس در نظر می گیریم باید مورد قبول قاطبه علمای ادیان مختلف و سنجه هایی که در نظر می گیریم باید علمی باشد.
عضو هیات علمی گروه فقه و حقوق اجتماعی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه با تاکید براینکه باید در گزینش و پذیرش مقالات نهایت دقت را داشته باشیم گفت: اگر شاخص درستی داشته باشیم می توانیم مقالات دارای تفکر و نوآوری پذیرش کنیم که نگاه دین مدارانه به علوم انسانی دارد.
گفتنی است کنفرانس مجازی بین المللی نقش معرفت دینی در علوم انسانی با 4 محور اساسی در زمینه های نقش معرفت دینی در پارادایم علوم انسانی، معرفت دینی و رشته های مختلف علوم انسانی، وضعیت شناسی مطالعات دین و علوم انسانی و معنویت و علوم انسانی تا تاریخ 15 مردادماه سال جاری چکیده مقالات و تا تاریخ 15 شهریور اصل مقالات را پذیرفته و طبق اعلام دبیرخانه کنفرانس در اولین روز آبان ماه سال 99 به صورت مجازی کنفرانس را با مدعوین خارجی و داخلی برگزار خواهد کرد.

 

کلید واژه ها: کنفرانس مجازی بین المللی نقش معرفت دینی در علوم انسانی


نظر شما :